cristal.grafia.cz www.esfcr.cz europa.eu www.strukturalni-fondy.cz www.esfcr.cz

Z médií

 

MPSV.cz

Ministerstvo se chce při podpoře rodin s dětmi inspirovat v Německu


Náměstkyně Zuzana Jentschke Stőcklová dnes na konferenci ke slaďování pracovního, soukromého a rodinného života představila kroky, které za minulý rok Ministerstvo práce a sociálních věcí v oblasti podpory rodin s dětmi prosadilo a přestavila vizi do blízké budoucnosti. Na konferenci svoje zkušenosti z této oblasti představila řada odborníků z Německa. V řadě případů se chce Ministerstvo těmito opatřeními inspirovat.


„Mezi rodiči je o flexibilnější formy péče o děti a možnosti pružnějšího sladění práce a soukromého rodinného života stále větší zájem,“ říká náměstkyně pro sociální a rodinnou politiku Zuzana Jentschke Stőcklová.

 

Snaha MPSV tak dle slov náměstkyně směřuje k poskytnutí co možná nejširší možnosti volby, jak dlouho budou chtít lidé čerpat rodičovskou dovolenou, možnosti vystřídat se s partnerem na rodičovské apod. Měla by nastat i změna v dotační politice u předškolních zařízení. Stát by měl mimo mateřských školek více podporovat také vznik nových jeslí


MPSV se ze své pozice snaží pomoci řešit situaci s nedostatkem volných míst ve školách a jeslích zavedením dětských skupin, které jsou především možností pro zaměstnavatele, jak ulehčit zaměstnancům skloubení pracovního a soukromého života. Tento rok se ministerstvo zaměří na další dlouhodobá opatření, která zlepší život rodin s dětmi, nebo rodin, kde se starají o své dědečky a babičky. Zvažuje se například bonus pro druhého rodiče (otce), jestliže se rozhodne jít na rodičovskou. Nebo institut takzvané pečovatelské dovolené, hlavně pro ženy věkové skupiny 50 plus, které se musí starat o své rodiče, ale bojí se, že kvůli péči o závislého člena rodiny ztratí zaměstnání. Od prvního ledna platí porodné na druhé dítě, připravuje se věcný záměr zákona o zálohovaném výživném, který by měl pomoci hlavně maminkám samoživitelkám a MPSV připravilo i koncepci dostupného sociálního bydlení.

 

 

 

MF Dnes, 8. 12. 2011

soubor MF_Rovne_prilezitosti_web.jpg


BRITISH TELECOM uvádí po zavedení flexibilních úvazků zvýšení produktivity o 10 mil. liber za rok

F
lexibilní úvazky jsou ve Velké Británii horkým tématem již bezmála 10 let. Klíčová otázka pro britskou firmu 21. století není, zda si může dopřát flexibilní úvazky, ale zda se jich může vzdát. Debaty víří i na úrovni státu. Kromě zákonného nároku, kdy mají právo požadovat flexibilní úvazky matky (viz můj předešlý článek http://flexibilni.lmc.eu/clanky/zprava/43/) je prozatím začala řada zaměstnavatelů nabízet jako svůj benefit. A právě tento benefit se stal jedním z nejpopulárnějších.
Více čtěte zde: British Telecom - zvýšení produktivity po zavedení flexi úvazků.pdf

Zdroj:
http://flexibilni.lmc.eu
 


Accenture UK chce učit své klienty flexibilitě v pracovních vztazích!


Představte si firmu, která vám naslouchá a vychází vstříct. Která zajistí, abyste viděli své kolegy, i přesto, že pracujete z domova na částečný úvazek, a cítite se malinko odříznutí. Firma, pro kterou je flexibilita základním pilířem, a další své hodnoty staví nad ni. Taková je britská pobočka Accenture.  

Nabízí flexibilní úvazky pro všechny zaměstnance, je etablovaná a celosvětově úspěšná. Jenom ve Velké Británii zaměstnává 200 000 lidí.
Více čtěte zde: Accenture UK chce učit klienty flexibilitě.pdf
Zdroj: http://flexibilni.lmc.eu
 


Práce z domova a BOZP z pohledu zaměstnavatele

Autorka: JUDr. Jana Seemanová
Práce z domova je stále častější forma výkonu práce, která umožňuje zaměstnanci vlastní organizaci pracovní doby podle svých potřeb a možností (např. kombinaci pracovního a rodinného života) a zaměstnavateli snížit náklady. Je vhodná především pro rodiče pečující o děti, osoby pečující o seniory či postižené nebo nemocné osoby, pro postižené zaměstnance. Přestože zaměstnanci vykonávají práci z domova, má zaměstnavatel povinnost jim zajistit bezpečný výkon práce. A právě otázkám spojeným s touto povinností, jsou věnovány následující řádky.

Více čtěte zde: Práce z domova a BOZP z pohledu zaměstnavatele.pdf

Zdroj: http://aperio.cz


Idnes.cz, 5. 11. 2011  


Éra, kdy všichni seděli v kanceláři, končí. Pro firmy je to drahé


Personalista Othmar Hill věří, že si každý může najít práci a lidi nad 50 let nelituje. Mohou podle něj pracovat na sebe či se třeba nechat najímat na dvouleté projekty. "Mně je třiašedesát a také mám práci," říká. Budoucnost vidí i v práci z domova po internetu.

Více čtěte zde: Éra, kdy všichni seděli v kanceláři, končí.pdf


MF Dnes, 29. 9. 2011

Novinka: místo firemní školky dětská skupina

 

Vybudování dětské skupiny je snazší a levnější, než je tomu u firemní školky. Navíc může zastoupit i chybějící jesle, protože se v ní postarají také o kojence a batolata. Dětské skupiny převzalo ministerstvo z německých "Kinder Gruppe" a chce jim dát co nejdříve prostor i v zákoně. "Zatím je to pilotní projekt, který ale už teď může inspirovat podniky, případně obce, jež hodlají pomoci lidem v návratu z mateřské dovolené do práce," vysvětluje mluvčí ministerstva Viktorie Plívová, podle níž je zřízení dětské skupiny méně náročné než vybudování klasické firemní školky.

Ve strohé budově ministerstva práce a sociálních věcí pod pražskými Emauzy nic nenasvědčuje tomu, že by si tu někde hrály děti. Všude mramor, dřevo, kůže, přísná "ochranka", busty prezidentů... Pak však zahnu do jedné z chodeb, sejdu po schodech a jako bych rázem byla v jiném světě. Na stěnách mě vítají Pat a Mat a další veselé postavičky. Barevný koberec mě vede do prostor takzvané dětské skupiny, dříve tu byly kanceláře. Je to firemní školka pro děti ministerských úředníků. Ale říkat se tomu tak nesmí, protože byla zřízena podle jiných než školských kritérií.

 

Dětské skupiny převzalo ministerstvo z německých "Kinder Gruppe" a chce jim dát co nejdříve prostor i v zákoně. "Zatím je to pilotní projekt, který ale už teď může inspirovat podniky, případně obce, jež hodlají pomoci lidem v návratu z mateřské dovolené do práce," vysvětluje mluvčí ministerstva Viktorie Plívová, podle níž je zřízení dětské skupiny méně náročné než vybudování klasické firemní školky. "U té je obtížné zajistit podmínky vyžadované vyhláškou o hygienických požadavcích, zvláště v případě malého počtu dětí. Na zřizovatele dětské skupiny se však podmínky školského zákona, zákona o péči o zdraví lidu ani zákona o živnostenském podnikání nevztahují," říká Viktorie Plívová a dodává: "Zřízení a následný provoz skupiny s sebou samozřejmě nese povinnosti, musí se garantovat kvalita péče, ale nejsou zdaleka tak náročné."

  

Konečně! Náklady na zařízení pro děti si bude možné odepsat
Zákon, zatím pracovně nazvaný O dětské skupině a chůvě, by měl vejít v platnost v lednu 2013. Počítá i s daňovou uznatelností nákladů na zřízení a provoz. Po tom veřejnost už dlouho volá. Náklady na vybudování školek se šplhají k milionům korun, stejně tak provoz není levnou záležitostí. Mnoho podniků právě kvůli vysokým nákladům vybudování školky vzdalo. Od roku 2013 by se však počet firemních školek nebo dětských skupin mohl výrazně zvýšit. Česká republika by se tak konečně mohla přiblížit západním státům, kde je zajištění péče o předškolní děti běžným zaměstnaneckým benefitem.


"Zájemci mohou dětské skupiny otevírat už teď, dostanou všechny potřebné informace a rady, na odepsání z daní si ale budou muset ještě počkat," říká Lydie Keprová z oddělení rodinné politiky MPSV. Platí, že prostory pro takovou skupinu musí být vybudovány v souladu s obecně platnými předpisy zejména v oblasti hygieny a požární ochrany.


Režim jako v klasické školce
Děti z dětské skupiny MPSV vypadaly u obřího autíčka a dřevěné mašinky dost spokojeně. "Máme kapacitu pro osm dětí. Tím, že jsme otevřeli v červenci, ještě není naplněná, ale zájemci se hlásí. Musí si podat žádost, a pokud ji schválíme, doplácejí měsíčně dva tisíce korun," vysvětluje Lucie Fusková, jedna ze dvou pracovnic. S dětmi tráví hodně času i venku, kousek od budovy ministerstva je dětské hřiště. Školské zákony vyžadují u firemních školek vlastní venkovní prostory, skupina je mít nemusí, stačí veřejné někde poblíž. Režim je podobný jako v klasické školce, jen jídlo pro děti nosí rodiče z domova.


Dětské skupiny jsou rozděleny na tři typy - malá maximálně pro čtyři děti, střední pro 12 a velká až pro 24 dětí. Platí, že se o ně musí starat pracovnice s pedagogickým, sociálním či zdravotnickým vzděláním. V budoucnu budou moci o děti pečovat i takzvané chůvy, které získají potřebnou kvalifikaci. Zatím tu taková profese není, měla by vzniknout právě s novým zákonem.


Školství se také snaží

Podpořit školky u zaměstnavatelů chce i ministerstvo školství. "Jednáme o daňovém zvýhodnění nákladů na zřizování firemních školek. Návrh byl předložen ministerstvu financí k vyjádření," říká Jiřina Tichá z ministerstva školství.


Pro firemní školky v současnosti platí stejné podmínky jako pro soukromé mateřské školy. Aby mohly získat dotaci na žáka určenou na platy pedagogů musí být zapsány ve školském rejstříku. "MŠMT nabízí firemním školkám, pokud se registrují, v prvním roce fungování dotaci 60 procent školského normativu. Pokud školky splní všechny podmínky, od dalšího roku fungování mohou čerpat až 100 procent. Normativ na jedno dítě je tři tisíce korun měsíčně. Firmy si musí dobře spočítat, zda se jim registrace vyplatí. Ze školského zákona jim totiž vznikají další vícenáklady," upozorňuje Kateřina Francová z občanského sdružení Firemní školky. Proto se také většina podniků, jež firemní školky provozují, do rejstříku škol zatím nepřihlásila.Lidové noviny, 22. 8. 2011

soubor Skolky_zajem_je-penize_ne_web.jpg


Aktuálně.cz

soubor Skolky_Aktualne.cz.jpg

Více čtěte zde.


MF Dnes, 16. 6. 2011

soubor Firemnich_skolek_pribyva_MFDnes.JPG


IHNED.cz, 12. 6. 2011

soubor Skolky_IHNED.cz_web.jpg

Celý článek zde. soubor Zkracene_uvazky_OnaDnes_web.jpg


Celý článek zde:

http://ona.idnes.cz/zkracene-uvazky-proc-jsou-stale-jen-pro-par-vyvolenych-piz-/deti.aspx?c=A110606_193427_deti_abr

 

 


 

 

soubor Ke_skloubeni_by_prospely_flexibilni_uvazky_CRO_web.jpg 


Více viz zde:
http://www.rozhlas.cz/zpravy/domaciekonomika/_zprava/901908

 

 


 

 

Tisková zpráva Asociace provozovatelů firemních a soukromých školek ČR

25. května 2011 

Firemních školek je v naší republice stále málo, sice přibývají, ale v daleko menší míře, než je tomu v ostatních zemích Evropské unie. V zahraničí zaměstnavatelé k firemní školce přistupují jako k bonusu pro zaměstnance. Firemní školka je pomoc nejen rodičům, ale zároveň zvyšuje prestiž zaměstnavatele. V České republice se k tomuto tématu také vrací stále více firem. Před realizací je ale většinou odradí finanční náročnost akce a také to, že se zaměstnavatel musí vypořádat s právními předpisy pro zřízení a provoz školky a s omezující legislativou. To ale není důvod, proč se myšlenky na vybudování firemní školky vzdát. Pomocnou ruku, ať již se zřízením, provozem či konzultací jim nabízí firmy sdružené v nově vzniklé Asociaci provozovatelů firemních a soukromých školek ČR (ASFS). 


Více čtěte zde.

 


 

soubor Firemni_skolky_dostanou_dotace_web.jpg

Celý článek zde:
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/skolstvi/firemni-skolky-dostanou-statni-dotace-ale-jen-na-deti-od-tri-let_201925.html

 

 


 

Hospodářské noviny, 23. 5. 2011  

soubor Zenam_v_kariere_paradoxne_pomuzeme_kdyz_podporime_jejich_muze_web.jpg

 
Celý článek zde:

http://hn.ihned.cz/c1-51907590-kamila-rozenska-zenam-v-kariere-paradoxne-pomuzeme-kdyz-podporime-vice-jejich-muze

 


Server Moje rodina a já, 4. 3. 2011

soubor Otevreni_skolky_Moje_rodina.jpg 

 

 Více čtěte zde. 

 

 

 

 

 

 

 

 


Éra, kdy všichni seděli v kanceláři, končí. Pro firmy je to drahé

Michaela Bučková
5. listopadu 2011
Personalista Othmar Hill věří, že si každý může najít práci a lidi nad 50 let nelituje. Mohou podle něj pracovat na sebe či se třeba nechat najímat na dvouleté projekty. "Mně je třiašedesát a také mám práci," říká. Budoucnost vidí i v práci z domova po internetu.

Zdroj: http://finance.idnes.cz/era-kdy-vsichni-sedeli-v-kancelari-konci-pro-firmy-je-to-drahe-p5a-/viteze.aspx?c=A111101_1677483_viteze_sov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Call centrum: 775 878 800

Aktuality

Projekt Cristal nekončí,
jsme Vám k dispozici:

Budilova 4, Plzeň

kralova@grafia.cz


Informace o modelu
pro udržitelné svépomocné
vzdělávání dospělých
v komunitách (SUSCOM)

Leták ke stažení zde

© GRAFIA, s.r.o. 2011     E-mail: webmaster@grafia.cz